top of page

Створення ОСББ у багатоквартирному

будинку

 ОСББ

Досвід провідних країн світу свідчить, що ОСББ ефективний механізм управління багатоквартирним будинком. Об’єднання не тільки дозволяє поліпшити якість життя та послуг, що отримують мешканці, але також є відмінним засобом налагодження взаємодії мешканців для вирішення раптових складних проблем. Наприклад, термінового ремонту після аварії або необхідності провести роботи по збільшенню енергоефективності будинку.

 

Тому зараз ми розповімо, як правильно організувати ОСББ в Україні.

Створення ОСББ у багатоквартирному будинку

Багато хто думає, що організувати ОСББ - це дуже клопітно, і для цього потрібно докласти чимало зусиль. Втім, практика показує, що процес створення ОСББ зовсім не такий складний, як здається на перший погляд. Як і в інших сферах життя, головну роль в ньому відіграють ініціативні люди, готові очолити процес і взяти на себе налагодження взаємодії мешканців будинку.

 

Припускаємо, що на першому етапі багатьом мешканцям таке може здатися незвичним. «Навіщо щось змінювати, адже існує ЖЕК, він і подбає про будинок», - думають вони. Однак ЖЕКів більше немає, і в результаті мешканці багатоквартирних будинків опинилися сам на сам з питанням утримання та обслуговування свого житла. Тому з самого початку важливо дати відповідь на головне питання: Навіщо створювати ОСББ і що це дасть? Давайте розбиратися.

01

Навіщо необхідне створення ОСББ?

Після ліквідації в Україні ЖЕКів, більшої актуальності набули послуги управління багатоквартирним будинком. Це пов'язано з тим, що тепер мешканці, неважливо, усвідомлюють вони це чи ні, самі несуть відповідальність не тільки за стан своєї квартири, але і всього багатоквартирного будинку і навіть за прибудинкову територію. У цій ситуації організація ОСББ є найбільш оптимальним рішенням. На сьогодні саме ця форма управління житловим господарством найбільш спроможна. По всьому світу різні форми ОСББ демонструють найбільшу ефективність. І це зовсім не дивно.

02

Що дасть створення ОСББ?

Переваги створення ОСББ очевидні для будь-якого дбайливого господаря. При належному підході співтовариство гарантує істотне поліпшення якості життя і комфорту мешканців будинку. Досягається це за рахунок надання послуг високої якості, з повним контролем мешканцями фінансових коштів.

 

Іншим плюсом ОСББ є налагодження ефективного механізму взаємодії мешканців на випадок виникнення форс-мажорних обставин. Наприклад, таких як аварія або необхідність термінового ремонту. Якщо у випадку з ЖЕКом рішення будь-якого питання розтягувалося на тижні і місяці, то ОСББ дозволяє приступати до справи практично негайно. Тим самим скорочуючи збиток і витрати по його ліквідації. Переваги ОСББ занадто очевидні, а ефективної альтернативи спільноті в сьогоднішніх умовах не існує. Тому зараз ми розповімо, як правильно організувати ОСББ в Україні.

03

01

Крок №1. Створіть ініціативну групу

Створення ініціативної групи – об'єднання активних людей, які візьмуть на себе організаційні моменти, є найпершим завданням, яке потрібно виконати. До групи має входити не менше 3-х власників квартир або нежитлових приміщень. На них лягає розробка плану дій по підготовчій роботі для створення ОСББ. Правила створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачають виконання ряду необхідних дій. Перш за все, це складання протоколу ініціативної групи, де будуть зафіксовані прийняті на зборах рішення. Потім необхідно укласти і підписати протокол зборів ОСББ, і заключний момент цього кроку – укласти типовий договір.

02

Крок №2. Збір інформації про будинок

Після організації ініціативної групи йде збір необхідних даних. Перш за все, це формування реєстру власників квартир та отримання інформації про будинок. Без цього організувати об’єднання співвласників неможливо. Перерахуємо ті дані, які повинні зібрати члени ініціативної групи: дані про власників житлових і нежитлових приміщень, техпаспорт на будинок, інформація про прибудинкові території, сума заборгованості мешканців за житлово-комунальні послуги, скласти кошторис утримання будинку. Для збору цих матеріалів Вам потрібно відвідати колишній ЖЕК, а також БТІ. Зазвичай весь процес займає до двох тижнів.

03

Крок №3. Підготовка Статуту ОСББ

Всі аспекти діяльності спільноти фіксуються в офіційному статуті, який буде регулювати діяльність об'єднання. Тому розробка статуту ОСББ є вкрай важливою справою. ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» говорить, що статут об'єднання складається відповідно до типового статуту, затвердженого Міністерством регіонального розвитку. Незважаючи на стандартний характер статуту, при його складанні нерідко допускаються помилки. Тому Poverh радить при підготовці статуту проконсультуватися у юриста. Так можна буде уникнути невідповідності пунктів статуту законодавству і двозначного тлумачення деяких положень.

04

Крок №4. Агітація мешканців

Необхідні матеріали про будинок зібрані, статут складено? Тепер можна приступати до організації установчих зборів ОСББ. Ключовим моментом тут є агітація мешканців. Оповіщення мешканців про проведення установчих зборів здійснюється членами ініціативної групи. Запрошення повинно бути оформлено в письмовому вигляді, і поширюється серед мешканців. Також не зайвим буде організувати невелику інформаційну кампанію серед мешканців про переваги ОСББ. Добрими варіантами будуть проведення інформаційних зборів по під'їздах, роздавання агітаційних листівок про ОСББ і приватні бесіди. Останні, засновані на особистому контакті, часто є найбільш ефективним засобом переконання скептиків і тих, хто сумнівається.

05

Крок №5. Проведення установчих зборів.

Офіційно створення ОСББ відбувається на установчих зборах, на які збираються мешканці. Для кворуму достатньо 50% +1 мешканець. Якщо кворуму немає, то збори переноситься на іншу дату. Тоді агітацію серед мешканців доведеться проводити заново. Керує зборами голова, який призначається спочатку голосуванням. На зборах відбувається затвердження статуту, обрання правління і голови об'єднання. Всі рішення мають бути офіційно зафіксовані, тому відомості про проведення установчих зборів повинні бути внесені в протокол. Після завершення зборів ОСББ можна вважати офіційно створеним. Справа залишається тільки за його державною реєстрацією.

06

Крок №6. Реєстрація ОСББ

Реєстрація ОСББ здійснюється відповідно до положень ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Уповноважений установчими зборами представник об'єднання, подає державному реєстратору документи. А саме: заяву про реєстрацію, статут, протокол установчих зборів. Далі справа за реєстратором. Протягом декількох робочих днів він має включити документи до реєстру. Результатом стане оформлення ОСББ як юридичної особи. Після цього можна приступати до роботи та облагороджувати свій будинок.

bottom of page